Młodzieżowy Uniwersytet Zielonogórski
Młodzieżowy Uniwersytet Zielonogórski
Organizator
Uniwersytet Zielonogórski
Patroni medialni
Akademickie Radio INDEX
UZETKA
kierunkistudiow.pl

aktualności

1 3 5 6 7
 

Młodzieżowy UZ znów w Zielonej Górze

DSC_0716.jpg

 

Młodzieżowy UZ znów w Zielonej Górze.

26 marca 2012 r. wykłady i warsztaty w ramach tegorocznego Młodzieżowego Uniwersytetu Zielonogórskiego odbywały się w zielonogórskich szkołach ponadgimnazjalnych oraz na Uniwersytecie Zielonogórskim.
Jedne z zajęć odbyły się w Instytut Sztuk Wizualnych Wydziału Artystycznego UZ. Studenci pod kierunkiem dr Patrycji Wilczek-Sterny przygotowali dla swoich trochę młodszych kolegów z Zespołu Szkół Budowlanych w Zielonej Górze dwa warsztaty plastyczne, w wyniku których postały unikatowe barwne t-shirty, wykonane techniką szablonu oraz mopnotypii.

Galeria ::

 

Inauguracja edycji zielonogórskiej

DSC_0047.jpg

 

Wczoraj Młodzieżowy Uniwersytet Zielonogórski zawitał do zielonogórskich szkół ponadgimnazjalnych. Część projektów prowadzona była także na uczelni. Uczniowie mieli okazję wysłuchać interesujących wykładów oraz wziąć udział w warswztatch przygotowanych przez studentów. Tego dnia zrealizowano siedem projektów. Dla zielonogórskich licealistów Modzieżowy Uniwersytet Zielonogórski będzie dostępny jeszcze 20, 26, 28 i 29 marca. W pozostałych terminach realizowane będą projekty na wyjeździe na terenie całego województwa lubuskiego.

 

Ostatnie przygotowania do Młodzieżowego UZ

 

Już wkrótce rozpocznie się trzecia edycja Młodzieżowego Uniwersytetu Zielonogórskiego. Jutro, tj. 21 lutego, akcja zawita do Głogowa. Jako pierwszy zaprezentuje się projekt przygotowany przez Wydział Ekonomii i Zarządzania "Jak zarządzać małą firmą w warunkach zmian otoczenia". Propozycja wykładowo-warsztatowa autorstwa dra inż. Wiesława Danielaka odbędzie się w Zespole Szkół Budowlanych i Samochodowych w Głogowie. Wykład wygłosi dra Danielak, natomiast warsztat poprowadzą studenci kierunku zarządzanie na Uniwersytecie Zielonogórskim.

 

Aż 26 nowych projektów!

 

W ramach Młodzieżowego Uniwersytetu Zielonogórskiego 2012 pracownicy i studenci Uniwersytetu Zielonogorskiego przygotowali pełen wachlarz wykładów i warsztatów dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Zajęcia będą realizowane w szkołach w 14 miastach w woj. lubuskim i ościennych oraz na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Lista projektów oraz ich szczegółowe opisy zostały umieszczone w  Programie.

Pierwsze projekty odbędą się pod koniec miesiąca.

Zapraszamy szkoły zainteresowane udziałem w tegorocznym Młodzieżowym Uniwersytecie Zielonogórskim do kontaktu z Biurem Promocji UZ: tel. 68 328 2479, 68 328 2354; e-mail: bp@uz.zgora.pl .

 

Kolejna edycja Młodzieżowego Uniwersytetu Zielonogórskiego już wkrótce

 

Trwają przygotowania do kolejnej edycji Młodzieżowego Uniwersytetu Zielonogórskiego.

W 2012 r. wracamy do formuły wyjazdowego Młodzieżowego, ale w rozszerzonej postaci. Zajęcia wykładowo-warsztatowe prowadzone będą przez pracowników i studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego w szkołach ponadgimnazjalnych w woj. lubuskim oraz w wybranych szkołach w woj. dolnośląskim i wielkopolskim.

Szczegółowy program Młodzieżowego Uniwersytetu Zielonogórskiego 2012 pojawi się już wkrótce.

Już w tej chwili zapraszamy szkoły zainteresowane przeprowadzeniem u siebie prezentacji Uniwersytetu Zielonogórskiego o kontakt e-mailowy lub telefoniczny z Biurem Promocji UZ: bp@uz.zgora.pl ; tel. 68 328 2479, ~2354.

 

Wstęga Möbiusa na pożegnanie

DSCF9018.jpg

W ostatnią sobotę, 11 czerwca odbył się ostatni zjazd Młodzieżowego Uniwersytetu Zielonogórskiego. Tym razem zajęcia prowadzili pracownicy i doktorantka Wydziału Matematyki, Informatyki i Ekonometrii. Matematycy zaczęli blok bardzo ciekawym wykładem na temat prawdziwej geometrii Wszechświata, który wygłosiła mgr Zofia Miechowicz - doktorantka Wydziału. W trakcie wykładu słuchacze zapoznali się między innymi ze Wstęga Möbiusa, która to była przedmiotem późniejszych zajęć praktycznych. Warsztaty prowadzili pracownicy Wydziału: dr Tomasz Bartnicki i dr Sebastian Czerwiński oraz mgr Zofia Miechowicz, autorka wcześniejszego wykładu.

Podczas zajęć młodzież w praktyce sprawdziła właściwości tej wyjątkowej figury, jaką jest Wstęga Möbiusa.

W tym roku akademickim w projekcie Uniwersytetu Zielonogórskiego pn. "Młodzieżowy Uniwersytet Zielonogórski" wzięło udział 60 osób. Byli to uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z całego województwa lubuskiego. Udział w zajęciach był nieodpłatny.

Zainteresowanych udziałem w kolejnej edycji Młodzieżowego Uniwersytetu Zielonogórskiego zapraszamy na naszą strone we wrześniu!

Zapraszamy do galerii ::

 

Noc Biologów

noc-biologow120113.png

Wydział Nauk Biologicznych Uniwersytetu Zielonogórskiego
zaprasza na „Noc Biologów”
13 stycznia 2012 r., godz. 15.00-21.00
Szczegółowy program imprezy dostępny jest na stronie ::

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Matematycy zapraszają na ostatni zjazd

Image00022.jpg

Już w najbliższą sobotę, 11 czerwca, odbędzie się ostatni w tym roku akademickim zjazd słuchaczy Młodzieżowego Uniwersytetu Zielonogórskiego. Jako ostatni zajęcia poprowadzi Wydział Matematyki, Informatyki i Ekonometrii UZ. Tytuł bloku to: "Prawdziwa geometra Wszechświata".

Wykład i warsztaty odbędą się w bud. A-29 przy ul. Szafrana 4a. Rozpoczęcie zajęć przewidziane jest na godz. 10.00. Dokładny program zjazdu znajduje się na stronie ::

 

Posymulowali i sięgnęli gwiazd

DSC_0043.jpg

Podczas zjazdu, który odbył się 21 maja, słuchacze Młodzieżowego UZ byli gośćmi Wydziału Fizyki i Astronomii UZ. Dr Jerzyniak przywitał ich pokazem fizycznym, który okazał się prawdziwym show. Program zjazdu fizyczno-astronomicznego był bardzo napięty. Zaraz po pokazie, swój wykład na temat nanotechnologii rozpoczął prof. Mirosław Dudek. W wykładzie zatytułowanym "Polak, Węgier dwa bratanki i co z tego wynikło, czyli kilka słów o pewnej metodzie symulacji różnych zjawisk" o symulacjach opowiadał słuchaczom prof. W. Leoński. Po teoretycznej części wykładowej odbyły się warsztaty fizyczne z symulacji.

Po bloku przeprowadzonym przez fizyków, rozpoczęłą się część astronomiczna. Wyklad na temat planet wokół innych słońc wygłosił prof. Andrzej Maciejewski. W trakcie zajęć warsztatowych odbyły się amatorskie obserwacje nieba, a efektem zajęć były oberwcje przez własnoręcznie skonstruowane spektroskopy.

 

Kolejne, tym razem już ostatnie w tym roku spotkanie w ramach Młodzieżowego Uniwersytetu Zielonogórskiego odbędzie się 11 czerwca. Gospodarzem zjazdu będzie Wydział Mtematyki, Informatyki i Ekonometrii UZ. Program zjazdu ::

Od atomów po gwiazdy

DSC03464.jpg

 

Następne zajęcia z Młodzieżowego Uniwersytetu Zielonogórskiego odbędą się
21 maja. Tym razem warsztaty i wykłady poprowadzą pracownicy Instytutu Fizyki oraz Instytutu Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Dokładny program na stronie ::

 

 

A może media?

DSC_0044.jpg

7 maja słuchacze Młodzieżowego Uniwersytetu Zielonogórskiego gościli w Katedrze Mediów i Technologii Informacyjnych. Dr Ewa Nowicka przygotowała dla nich wykład na temat niebezpiecznych mediów, natomiast mgr Natalia Warszawska i mgr Anna Ucińska poprowadziły dla słuchaczy dwa warsztaty. Podczas zajęć warsztatowych, uczniowie poznali krótki rys dziennikarstwa oraz dowiedzieli się, jak nakręcić film.

Uwaga! Zmiana w programie najbliższego zjazdu

 

Informujemy wszystkich słuchaczy Młodzieżowego Uniwersytetu Zielonogórskiego,

iż nastąpiła zmiana w programie najbliższego zjazdu, który odbędzie się 7 maja 2011 r.

Sczegóły na stronie ::

Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego: życzenia dla Maturzystów

Sztuka blisko nas

Zajęcia nie tylko dla artystów

 

Na najbliższą sobotę, 16 kwietnia Młodzieżowy Uniwersytet Zielonogórski zaplanował kolejny zjazd. Tym razem uniwersyteccy artyści będą przekonywali słuchaczy o tym, że Sztuka jest blisko nas.

Pracownicy i studenci Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego przygotowali wykład na temat muzyki, sztuki i relaksacji, który wygłosi prof. Janina Fyk oraz prelekcję w wykonaniu mgr Patyrycji Wilczek-Sterna.

Ponadto studenci Instytutu Sztuk Wizualnych UZ pod kierunkiem mgr Wilczek-Sterny poprowadzą warsztaty plastyczne dla słuchaczy Młodzieżowego UZ.

Zajęcia odbywać się będą w bud. Wydziału Artystycznego UZ przy ul. Wiśniowej 10. Dokładny program zjazdu dostępny jest na stronie ::

 

Kolejny zjazd

MUZ-7.jpg

Drugi zjazd "Młodzieżowego Uniwersytetu Zielonogórskiego 2011" odbędzie się 26 marca 2011 r.. Tym razem zapraszamy na zajęcia prowadzone przez wykładowców Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska. Temat bloku: "Od pomysłu do projektu, czyli jak pomóc środowisku". Program na stronie ::

 

Wrażenia z pierwszego zjazdu

W sobote, 12 marca odbył się pierwszy zjazd w ramach Młodzieżowego Uniwersytetu Zielonogórskiego. Jako pierwszy swój blok tematyczny poprowadził Wydział Nauk Biologicznych. Wykład na temat biologii zaprezentowała dr Krystyna Walińska, a następnie słuchacze uczestniczyli w warsztatach z mikroskopii, prowadzonych przez dr Ewę Nowacką Chiari, dra Zbigniewa Zawadę, dr Renatę Grochowalską i dr Krystynę Walińską.

W zajęciach uczestniczyło 60 osób. Reporterzy Radia INDEX zapytali ich o pierwsze wrażenia. Posłuchaj ::

 

Transmisja z wykładu:

dr Krystyna Walińska - "Bios znaczy życie, czyli krótko o biologii"

Młodzieżowy Uniwersytet Zielonogórski

D&C JARY (C) 2010-2011 .:. UNIWERSYTET ZIELONOGÓRSKI